Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Με την ευκαιρία της έναρξης του νέου σχολικού έτους επικοινωνούμε μαζί σας, για να ευχηθούμε «Καλή Σχολική Χρονιά» και να σας ενημερώσουμε για κάποια πολύ σημαντικά θέματα που σχετίζονται με την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία του σχολείου.

Θεωρούμε απαραίτητη προϋπόθεση για την πρόοδο των παιδιών σας την καλή συνεργασία του σχολείου και της οικογένειας και γι’ αυτό παρακαλούμε να είστε σε συνεχή επαφή μαζί μας για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε να ενημερώνετε τη Διεύθυνση στην περίπτωση που το παιδί σας έχει οποιοδήποτε  πρόβλημα υγείας . Είναι αυτονόητο ότι για οποιοδήποτε ζήτημα ενημερωθεί το σχολείο, είτε υγείας είτε οικογενειακό, ισχύει το απόρρητο, που διασφαλίζεται από τις διατάξεις περί προσωπικών δεδομένων.

Όσον αφορά τις απουσίες: όταν ο μαθητής υπερβεί το όριο των 30 απουσιών, ενημερώνεται ο κηδεμόνας του με τον τρόπο που έχει δηλώσει στην υπεύθυνη δήλωση

Για να είναι επαρκής η φοίτηση ενός μαθητή πρέπει οι απουσίες του να μην είναι περισσότερες από 114.

Σας ενημερώνουμε ότι την

ΔΕΥΤΕΡΑ 26/11/2018 καθώς και την

ΠΕΜΠΤΗ 11/4/2019

Θα γίνει ενημέρωση των γονέων – κηδεμόνων από τους καθηγητές, για την επίδοση – συμπεριφορά των μαθητών.

Με την οριστικοποίηση του προγράμματος θα σας δοθεί ενημερωτικό σημείωμα με τα κενά των καθηγητών, ώστε να ενημερώνεστε για την πρόοδο των παιδιών.

Σας πληροφορούμε ότι για την περαιτέρω ενημέρωσή σας μπορείτε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου μας   gym-koufal.thess.sch.gr

Οφείλουμε ακόμη να υπενθυμίσουμε ορισμένες βασικές υποχρεώσεις των μαθητών:

– Οι μαθητές οφείλουν να προσέρχονται στο σχολείο  έγκαιρα και να παρευρίσκονται στην πρωινή συγκέντρωση και προσευχή ( 8:10 π. μ.).

Απαγορεύεται η έξοδος από το χώρο του σχολείου ενδιάμεσες ώρες, χωρίς την άδεια της διεύθυνσης. την

Απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο του σχολείου σύμφωνα με το Ν. 3730/2008 (ΦΕΚ 262 Α’) «Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις.».

Απαγορεύεται η χρήση κινητών  τηλεφώνων στο σχολείο ( Γ2/132328/7-12-2006 Υ.Α.) Σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, ο μαθητής μπορεί να απευθυνθεί στη Δ/νση του σχολείου, η οποία θα επικοινωνήσει άμεσα με τους γονείς του. Αν εσείς κρίνετε ότι το παιδί σας πρέπει να έχει μαζί του κινητό τηλέφωνο, σας παρακαλούμε να μας ενημερώσετε. Ο μαθητής οφείλει, σ’ αυτή την περίπτωση, να έχει τη συσκευή κλειστή σε όλη τη διάρκεια της παραμονής του στο σχολείο.

Η εμφάνιση των μαθητών πρέπει να είναι η αρμόζουσα στο σχολείο. Τα παιδιά πρέπει να μπορούν να διακρίνουν τι ταιριάζει σε κάθε περίσταση.

Το τηλέφωνο επικοινωνίας του σχολείου είναι : 2391051247

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟΥ 1ου Γ/ΣΙΟΥ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ