12

ΓΙΑ 3η ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργάνωσε τους 7ους  Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου» για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας   και σχολείων της ομογένειας.

Οι Αγώνες πραγματοποιήθηκαν μέσω της πλατφόρμας Webex σε δύο φάσεις, την προκριματική ( Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024) και την τελική ( Πέμπτη 4 Απριλίου 2024).

Το σχολείο μας αγωνίστηκε με 64 ακόμα σχολεία της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας.

Η ομάδα του σχολείου που συμμετείχε αποτελούνταν από τις μαθήτριες και τους μαθητές της Γ΄ τάξης: Κισκινίδη Κωνσταντίνο, Παλιάικου Χρυσάνθη, Πατσίδη Γιώργο, Σουνά Ραφαηλία και Χρηστίδη Χρήστο.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές που πήραν μέρος σ’ αυτήν τη γιορτή της Γλώσσας είχαν την ευκαιρία να οξύνουν την κριτική τους σκέψη, να διευρύνουν τους γλωσσικούς τους ορίζοντες μέσα από ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες , να ενισχύσουν το ενδιαφέρον τους για τη νεοελληνική γλώσσα, να συνεργαστούν και να δώσουν ο καθένας το μοναδικό του στίγμα στην ομάδα και να απολαύσουν τη διαδρομή με όλον τον ενθουσιασμό τους .

Στη 2η φάση του διαγωνισμού οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν την παρουσίαση του κ. Φλιάτουρα, επίκουρου καθηγητή στο Τμήμα Ελληνικής φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, τις δράσεις που είχαν προετοιμάσει οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού και συμμετείχαν σε βιωματικά παιχνίδια. Επιπλέον, απόλαυσαν τη μουσική που πρόσφεραν συμμαθητές τους από το Μουσικό Σχολείο Κατερίνης. Τέλος, άκουσαν τους χαιρετισμούς και τις συμβουλές των Συμβούλων Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και των μελών του συλλόγου «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» και έδωσαν ραντεβού για την επόμενη χρονιά.

Τα παιδιά συντόνισαν οι φιλόλογοι του σχολείου μας, Μαργούτα Πετρούλα και Αγοραστίδου Αθανασία.