Για 2η Χρονιά Το σχολείο μας συμμετείχε στους μαθητικούς αγώνες Νεοελληνικής Γλώσσας Γυμνασίων Περειφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας

Ο Σύλλογος Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ» σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργάνωσε τους 6ους Μαθητικούς Αγώνες Νέας Ελληνικής Γλώσσας «Η γλώσσα μου… ο κόσμος μου»για μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και σχολείων της ομογένειας. Οι Αγώνες πραγματοποιήθηκαν μέσω της πλατφόρμας Webex σε δύο φάσεις, την προκριματική ( Τετάρτη 5Απριλίου 2023) και την τελική ( Παρασκευή 7 Απριλίου 2023).

Το σχολείο μας αγωνίστηκε με 60 ακόμα σχολεία της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας.

Η ομάδα των μαθητριών και μαθητών που συμμετείχε αποτελούνταν από τις μαθήτριες και τους μαθητές της Γ΄ τάξης :Κάργα Θεανώ, Κοτσοβέλκου Πετρούλα , Μωλιώτη Αγγελική, Παπαδημητρίου Ηλιάνα, Τερζούδη Παρασκευή, Μάτσικα Άγγελο, Κουζανίδου Σοφία και Παγώνη Μαρία.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν τους γλωσσικούς τους ορίζοντες μέσα από ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες , να ενισχύσουν το ενδιαφέρον τους για τη νεοελληνική γλώσσα και να απολαύσουν τη διαδρομή με όλον τον ενθουσιασμό τους .Επιπλέον, στη 2η φάση του διαγωνισμού οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν τις δράσεις που είχαν προετοιμάσει οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού και συμμετείχαν σε βιωματικά παιχνίδια.

Τα παιδιά συντόνισαν οι φιλόλογοι του σχολείου μας ,Μαργούτα Πετρούλα και Αγοραστίδου Αθανασία.

agones glossas 2023