ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2017 στο 1ο Γυμνάσιο Κουφαλίων πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών των τριών τάξεων του σχολείου με θέμα την ανακύκλωση και τη διαχείριση των απορριμάτων.

Η πρωτοβουλία ανήκει στον Δήμο Χαλκηδόνος, ο οποίος σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης και την ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε και με κεντρικό σύνθημα " Κάνε την ανακύκλωση τρόπο ζωής- Σώσε τον πλανήτη - Προστάτεψε το περιβάλλον - Βοήθα την οικονομία του Δήμου σου και του σπιτιού σου " υλοποιεί σειρά δράσεων για την προώθηση του προγράμματος Ανακύκλωσης. Η ενίσχυση του Δικτύου των μπλε κάδων, η τοποθέτηση μπλε κωδώνων γυαλιού και κάδων για ανακύκλωση μικρών και μεγάλων οικιακών ηλεκτρικών συσκευών ( Η/Υ, εκτυπωτές, οθόνες, ψυγεία, πλυντήρια ), η συλλογή ειδών ένδυσης και υπόδησης, η τοποθέτηση ειδικών κάδων ανακύκλωσης μπαταριών είναι μερικές από τις δράσεις του Δήμου.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους εκπροσώπους κ. Τσιφτελίδη Δημήτριο και την κ. Ριζοπούλου Αναστασία σχετικά με την αναγκαιότητα της ανακύκλωσης και της διαχείρισης των απορριμάτων στην Ελλάδα και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Παρακολούθησαν προβολή βίντεο και διαφανειών σχετικών και με τα παραπάνω θέματα, όπου τονίστηκαν οι αρνητικές επιπτώσεις των σκουπιδιών στην υγεία των ανθρώπων και τη μόλυνση περιβάλλοντος. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στην αξία της ανακύκλωσης και έγινε αναφορά και στους τρόπους , τη διαδικασία της συλλογής των υλικών, της μεταφοράς τους στα κέντρα διαλογής, όπου γίνεται ο διαχωρισμός των υλικών και η δεματοποίησή τους.

Η ενημέρωση ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου, οι οποίοι παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή. Ακολούθησε συζήτηση, αφού οι μαθητές εξέφρασαν απορίες σχετικές με τον τρόπο διαχείρισης των ανακυκλώσιμων υλικών. Στο τέλος μοιράστηκαν αναμνηστικά στους μαθητές και των τριών τάξεων ( μικροί κάδοι ανακύκλωσης και στυλό ).

Αξίζει λοιπόν ως Σύλλογος Εκπαιδευτικών του Γυμνασίου να ευχαριστήσουμε τον Δήμο Χαλκηδόνος και τους εμπλεκόμενους φορείς για την ουσιαστική του πρωτοβουλία κι ελπίζουμε στην ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων , γιατί η προστασία του περιβάλ-λοντος είναι υπόθεση όλων μας.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.

IMG_6854 IMG_6855 IMG_6856 IMG_6857 IMG_6862