Δικαιολόγηση Απουσιών

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Σχετικά με τις απουσίες θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:
Στο Γυμνάσιο απουσία θεωρείται η μη παρουσία του/της μαθητή/τριας σε μια διδακτική ώρα. Έτσι, αν κάποιος/α μαθητής/τρια απουσιάσει από το σχολείο μία ημέρα θα χρεωθεί με 7 απουσίες, όσες και οι διδακτικές ώρες. Σε περίπτωση απουσίας από σχολικό περίπατο ή οποιαδήποτε άλλη εκδήλωση του σχολείου, π.χ. σχολική γιορτή, τότε χρεώνονται και πάλι 7 απουσίες.
Στο Γυμνάσιο οι μαθητές/τριες μπορούν να απουσιάσουν από το σχολείο ως 114 διδακτικές ώρες  ,μπορούν να κάνουν 114 απουσίες.
Για να θεωρηθεί η φοίτηση επαρκής και να έχει το δικαίωμα ο/η μαθητής/τρια να προσέλθει στις εξετάσεις του Μαΐου ? Ιουνίου, θα πρέπει από τις 114 απουσίες
οι 50 να είναι δικαιολογημένες είτε από τον γονιό ? κηδεμόνα είτε από γιατρό.
Σχετικά με τη δικαιολόγηση των απουσιών
1.Όταν ο μαθητής συμπληρώσει τριάντα (30) απουσίες δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες ο υπεύθυνος καθηγητής του τμήματος ενημερώνει τον κηδεμόνα με ταχυδρομική επιστολή.
2. Δικαιολόγηση απουσιών από γονείς ? κηδεμόνες: Οι γονείς ? κηδεμόνες, για να δικαιολογήσουν τις απουσίες, πρέπει να έρθουν στο σχολείο και να συμπληρώσουν το σχετικό έντυπο μέσα σε 10 εργάσιμες ημέρες (2 εβδομάδες) από την επιστροφή του/της μαθητή/τριας στο σχολείο. Μετά την παραπάνω προθεσμία οι απουσίες δε δικαιολογούνται. Επίσης, οι γονείς ? κηδεμόνες μπορούν να δικαιολογήσουν μέχρι 2 δυο συνεχόμενες ημέρες απουσίας.
3. Δικαιολόγηση απουσιών από γιατρό ? νοσοκομείο: Αν οι απουσίες είναι 3 ημέρες ή και περισσότερο, τότε για τη δικαιολόγηση τους χρειάζεται χαρτί από γιατρό ή από νοσοκομείο.
4. Απουσίες που δε δικαιολογούνται: Δε δικαιολογούνται οι απουσίες που γίνονται χωρίς την άδεια του Δ/ντη σε ώρες λειτουργίας του σχολείου, οι μονόωρες απουσίες, οι απουσίες από τη γυμναστική, οι αποβολές.
Σας προτείνουμε να υπάρχει μέριμνα ώστε οι μαθητές να μην πραγματοποιούν απουσίες οι οποίες θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί. Όταν οι απουσίες ενός μαθητή πλησιάζουν γρήγορα τα όρια, τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τα όρια αυτά να ξεπεραστούν.
Επίσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λειτούργει τμήμα ένταξης για μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες. Για περισσότερες πληροφορίες, όσοι γονείς επιθυμούν ,μπορούν να απευθύνονται στο Δ/τη του σχολείου ή στην κ. Αδαλή.

Ορφανίδης Αγαθόνικος